The Bold Voice of J&K

Congress releases second list of 69 candidates for Jammu Kashmir Assembly polls

0 51

[box type=”info” fontsize=”14″ radius=”3″]Sham from Akhnoor, Tara Chand-Chhamb, Bhalla- Gandhi Nagar, Taj-Uri, Mir-Dooru, Salman Soz-Baramulla[/box]

STATE TIMES NEWS

congress

NEW DELHI: The Central Election Committee (CEC) of All India Congress Committee on Thursday released the second list of 69 candidates for the ensuing elections to the Jammu and Kashmir Legislative Assembly. The first list issued on 29th October included 15 candidates, contesting for the first phase of elections, filing of nomination for which ended on Wednesday.

Confirming the list, Pradesh Congress Committee spokesperson Ravinder Sharma told state times that the list was approved by the party’s CEC in the national capital.

When asked why the list was not issued officially, Sharma said the names were finalized by the CEC after hectic discussions which continued late.

The Congress candidates selected by the Central Election Committee for the ensuing elections to the Legislative Assembly of Jammu & Kashmir

S.No. No. Name of Constituencies Candidate Selected
1 1 KARNAH ASGHAR KHAN
2 2 KUPWARA GULAM RASOOL MALIK
3 3 LOLAB HAJI FAROOQ AHMAD MIR
4 4 HANDWARA MOHAMMAD YASIN BHAT
5 5 LANGATE BASHIR AHMAD WANI
6 6 URI TAJ MOHI-UD-DIN
7 7 RAFIABAD ABDUL GANI VAKIL
8 8 SOPORE HAJI ABDUL RASHEED DAR
9 12 SANGARMA SHOAIB NABI LONE
10 13 BARAMULLA SALMAN ANEES SOZ
11 15 PATTAN SHAIKH RIAZ AHMED
12 18 HAZARATBAL SAYEED AHMED
13 19 ZADIBAL SHAMEEMA RAINA
14 20 IDGAH IMTIYAZ AHMAD KHAN
15 21 KHANYAR MOHAMMAD YAQOOB VAKIL
16 22 HABBAKADAL RAMAN MATTOO
17 23 AMIRAKADAL AMIR RASOOL
18 24 SONAWAR MRS. KHEM LATA WAKHLOO
19 25 BATAMALOO ABDUL HAMEED RATHER
20 26 CHADOORA MASTER MOHAMMAD MAQBOOL
21 27 BUDGAM GHULAM HASSAN GEELANI
22 28 BEERWAH NAZIR AHMAD KHAN
23 29 KHANSAHIB ABDUL GHANI NASEEM
24 30 CHARAR -e- SHARIEF ZAHID HUSSAIN JAN
25 31 TRAL GULAM MOHAMMAD MIR
26 32 PAMPORE MOHAMMAD ANWAR BHAT
27 33 PULWAMA BASHIR AHMAD MAGRAY
28 34 RAJPORA FAYAZ AHMAD DAR
29 35 WACHI MAROOF AHMAD WANI
30 36 SHOPIAN MUSHTAQ AHMAD KHANDEY
31 37 NOORABAD MANZOOR AHMAD ZARGAR
32 38 KULGAM PEER NIZAMUDDIN
33 39 HOMESHALIBUGH ANAYATULLAH RATHER
34 40 ANANTNAG HILAL AHMAD SHAH
35 41 DEVSAR MOHAMMAD AMIN BHAT
36 42 DORU G.A. MIR
37 43 KOKERNAG PEERZADA MOHAMMAD SYEED
38 44 SHANGUS GULZAR AHMAD WANI
39 45 BIJBEHARA MANZOOR AHMAD GANAI
40 46 PAHALGAM IRFAN AHMAD BHAT (KULLAR)
41 57 GULABGARH MUMTAZ AHMAD KHAN
42 58 REASI JUGAL KISHORE
43 59 GOOL ARNAS AIJAZ AHMAD KHAN
44 60 UDHAMPUR ASHOK GUPTA
45 61 CHENANI (SC) KISHAN LAL BAGHAT
46 62 RAMNAGAR VINOD KHAJURIA
47 63 BANI RAJNISH SHARMA
48 65 KATHUA JATINDER (BABU) SINGH
49 66 BILLAWAR MANOHAR LAL SHARMA
50 67 HIRANAGAR (SC) GIRDARI LAL CHALOTRA
51 68 SAMBA (SC) SUBHASH BHAGAT
52 69 VIJAYPUR
  1. MANJEET SINGH
53 70 NAGROTA SHIV DEV SINGH
54 71 GANDHINAGAR RAMAN BHALLA
55 72 JAMMU EAST VIKRAM MALHOTRA
56 74 BISHNAH GULCHAIN SINGH CHARAK
57 75 R.S. PURA (SC) MS. SUMAN BHAGAT
58 76 SUCHETGARH R.S. CHIB
59 77 MARH BALWAN SINGH
60 78 RAIPUR DOMANA (SC) MULA RAM
61 79 AKHNOOR SHAM LAL SHARMA
62 80 CHHAMB (SC) TARA CHAND
63 81 NOWSHERA RAVINDER SHARMA
64 82 DARHAAL MOHD IQBAL MALIK
65 83 RAJOURI SHABIR AHMAD KHAN
66 84 KALAKOTE ASHOK SHARMA
67 85 SURANKOTE CHOWDHARY AKRAM
68 86 MENDHAR MURTAZA KHAN
69 87 POONCH HAVELI BASHIR NAZ

 

However, according to PTI, 23 names were approved by the CEC till the last reports came in.

According to the list, Asghar Khan will be contesting from Karnah; Gulam Rasool Malik-Kupwara; Haji Farooq Ahmad Mir-Lolab; Mohammad Yasin Bhat-Handwara; Bashir Ahmad Wani- Langate; Taj Mohi-ud-Din-Uri; Abdul Gani Vakil-Rafiabad; Haji Abdul Rasheed Dar-Sopore; Shoaib Nabi Lone-Sangarma; Salman Anees Soz- Baramulla; Shaikh Riaz Ahmed-Pattan; Sayeed Ahmed-Hazaratbal; Shameema Raina-Zadibal; Imtiyaz Ahmad Khan-Idgah; Mohammad Yaqoob Vakil-Khanyar; Raman Mattoo-Habbakadal; Amir Rasool-Amirakadal; Khem Lata Wakhloo-Sonawar; Abdul Hameed Rather-Batamaloo; Master Mohammad Maqbool-Chadoora; Ghulam Hassan Geelani-Badgam; Nazir Ahmad Khan-Beerwah; Abdul Ghani Naseem-Khansahib; Zahid Hussain Jan-Charar-i-Sharief; Gulam Mohammad Mir-Tral; Mohammad Anwar Bhat-Pampore; Bashir Ahmad Magray-Pulwama; Fayaz Ahmad Dar-Rajpora; Maroof Ahmad Wani-Wachi; Mushtaq Ahmad Khandey-Shopian; Manzoor Ahmad Zargar-Noorabad, Peer Nizamuddin-Kulgam; Anayatullah Rather-Homeshalibugh; Hilal Ahmad Shah-Anantnag; Mohammad Amin Bhat-Devsar; G.A Mir-Doru; Peerzada Mohammad Syeed- Kokernag; Gulzar Ahmad Wani-Shangus; Manzoor Ahmad Ganai- Bijbehara; Irfan Ahmad Bhat (Kullar)-Pahalgam; Mumtaz Ahmad Khan- Gulabgarh; Jugal Kishore-Reasi; Aijaz Ahmad Khan-Gool Arnas; Ashok Gupta-Udhampur; Kishan Lal Baghat (SC)-Chenani; Vinod Khajuria-Ramnagar; Rajnish Sharma-Bani; Jatinder (Babu) Singh-Kathua; Manohar Lal Sharma-Billawar; Girdhari Lal Chalotra (SC)-Hiranagar; Subhash Bhagat (SC)-Samba; Manjeet Singh-Vijaypur; Shiv Dev Singh-Nagrota; Raman Bhalla-Gandhinagar; Vikram Malhotra-Jammu East; Gulchain Singh Charak-Bishnah; Suman Bhagat (SC)-R.S Pura; R.S Chib-Suchetgarh; Balwan Singh-Marh; Mula Ram (SC)-Raipur Domana; Sham Lal Sharma- Akhnoor; Tara Chand (SC)-Chhamb; Ravinder Sharma-Nowshera; Mohd Iqbal Malik-Darhal; Shabir Ahmad Khan-Rajouri; Ashok Sharma-Kalakote; Chowdry Akram-Surankote; Murtaza Khan-Mendhar while Bashir Naz will be contesting from Poonch Haveli.

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a comment
WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com